• Home
  • Program Activities
  • Library
  • Publications
  • Calendar of Events

1978 to 1998 Artists



First Name Last Name Year Field




David Stuempfle 1998 Ceramics
Pamela Z 1998 Sound art
Sally Gross 1998 Dance, choregraphy
Craig McTurk 1997 Film
Belize Brother 1997 Sculpture
Yoji Yamaguchi 1997 Literature
Mei Ling Hom 1996 Paper Art
Christine LoFaso 1996 Paper Art
Jill Baroff 1996 Installation
Bruce Chao 1995 Sculpture
Roy Staab 1995 Sculpture
Magarita  Guerge 1994 Choreography
Sha Sha Higby 1994 Dance, sculpture, costume
Richard M.  Wiley 1994 Writing
David  Blair 1994 Video art
Wendy Maruyama 1994 Furniture making
Clifton Monteith 1993 Furniture making
John  Patterson 1993 Theater
Mark  Klett 1993 Photography
Robert  Kenmotsu 1993 Music, jazz
Shu Lea  Cheang 1993 Video
Ernest  Sanchez 1992 Theater, mime, mask-making
June  Watanabe 1992 Dance, choreography
Lavonne Mueller 1992 Playwrighting
Nancy Friese 1992 Painting, printmaking
Shelly  Silver 1992 Film
Anne  Dowd 1991 Theater
Jay  Reise 1991 Composition
Patrick  Dougherty 1991 Sculpture
Thomas  Loeser 1991 Furniture making
Veronika  Soul 1991 Film
David  Rohn 1990 Painting, water color
Jeanne   Houston 1990 Writing
Leni  Schwendinger 1990 Light artistry
Mark  Thompson 1990 Beeswax sculpture
Peter  Gordon 1990 Music, composition
Chip  Lord 1989 Video
Regge  Life 1989 Film
Mark  Miyoshi 1989 Instrument making
Michael  Richards 1989 Music, conducting
Michael  Hurwitz 1989 Furniture making
Blondell  Cummings 1988 Dance, choreographer
Mike  Price 1988 Music, jazz, composition
Ken  Feingold 1988 Multi media artist
Daniel  Reeves 1988 Video
Tommer  Peterson 1988 Visual, graphic design
Sam  Hamill 1987 Poetry
Francis  Murray 1987 Photography
Ric  Stewart 1987 Crafts, cooper
Karen  Michel 1987 Sound designer, radio artist
Mary  Van Cline 1987 Glass art
David  Behrman 1986 Electronic music
Remy  Charlip 1986 Choreography, writing, drawing
Douglas  Ewart 1986 Composition,  instrument making
Steina  Vasulka 1986 Video
Theodora  Yoshikami 1986 Choreography
Tandy  Beal 1985 Choreography
El Zarco  Guerrero 1985 Mask-making
Rene  McLean 1985 Music, jazz
Laura  Farabough 1985 Theater
Jack  Youngerman 1985 Painting
Dotty  Attie 1984 Visual art
Bill  Fontana 1984 Sound sculptor
David  Mura 1984 Poetry
Daniel  Stein 1984 Dancer, mime
Susan  Yankowitz 1984 Theater
Margaret  Fisher 1983 Choreography
Floyd  Gaffney 1983 Theater
Gerhardt G.  Knodel 1983 Fiber works
Anthony  Palmer 1983 Composition
Edin  Velez 1983 Video
James  Ostryniec 1983 Music, oboe
Lee  Breuer 1982 Theater
Gary  Hill 1982 Video
Owen  Land 1982 Video
Joe  Harris 1982 Music, jazz
Alan Chong Lau 1982 Poetry, editing, drawing
Leonard  Kamerling 1981 Film
Linda  Feferman 1981 Writing
T. James  Hayward 1981 Painting
Andrea  Leers 1981 Architecture
Elyn  Zimmerman 1981 Sculpting
Bruce D.  Schwartz 1980 Puppetry
Howardena Pindell 1980 Painting
Marie D.  Lyman 1980 Textiles
Robert H.  Cumming 1980 Photography
Joshua  Darsa 1980 Radio
Michele  Garza 1979 Theater
Dale  Harvey 1979 Architecture, landscape 
Bill  Viola 1979 Video 
James  Phillips 1979 Painting
John  McQueen 1979 Crafts, basket making
G. Peyton  Hall 1978 Architecture
Marilyn B.  Wood 1978 Choreography
Manuel  Alum 1978 Modern dance
Nancy  Genn 1978 Crafts, papermaking


For profiles and photos of previous artists, please click on the year
201820172016201520142013201220112010200920082007
200620052004200320022001200019991978-1998
Artists’ Profiles TOP JAPANESE